" />

#WolneSądy

3000 DNI BEZPRAWIA – RAPORT WOLNYCH SĄDÓW

11 października, 2023

Oddajemy w Wasze ręce raport „3000 dni bezprawia”, który krok po kroku pokazuje w jaki sposób władza polityczna doprowadziła do destrukcji państwa prawa. Raport pierwotnie został opublikowany 23 czerwca 2021 r. pod tytułem „2000 dni bezprawia” i jest na bieżąco aktualizowany.

To zapis wszystkich zmian ustawodawczych i innych decyzji władzy wykonawczej i ustawodawczej od 2015 roku zmierzających do upolitycznienia sądownictwa. Skatalogowanie i uporządkowanie tych wydarzeń jest ważne, abyśmy mieli świadomość jakimi metodami władza przejmowała sądy, które zgodnie z Konstytucją powinny być przecież niezależne, właśnie w interesie społeczeństwa. Raport pokazuje także, że żadna z podjętych od 2015 r. czynności nie zmierzała do przeprowadzenia rzeczywistej i rzetelnej reformy wymiaru sprawiedliwości. Świadomość tego jakie działania zostały przeprowadzone będzie kluczowa, gdy przyjedzie czas naprawy tego co zostało zniszczone.

Dzięki odwadze i determinacji sędziów, prokuratorów, adwokatów, obywatelek i obywateli system wymiaru sprawiedliwości jeszcze się nie załamał. Od nas zależy czy państwo prawa zostanie odbudowane.

Raport powstał przy wsparciu American Bar Association CHR (Center for Human Rights).

Pobierz raport „3000 dni bezprawia”
Pobierz angielską wersję raportu
Zobacz nasz spot promujący raport „2000 dni bezprawia”– „Mecz o wszystko”


powrót do strony głównej