Przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka zapadł 6.10.2022 r. wyrok w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna, który został zawieszony w wykonywaniu czynności przez Izbę Dyscyplinarną.
Trybunał stwierdził, że czynności represyjne, jakim od 2020 r. był poddawany Sędzia Juszczyszyn stanowią naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w szczególności prawa do sądu oraz prawa do życia prywatnego.
Ponadto, zapadły dzisiaj wyrok jest kolejnym już orzeczeniem wydanym na podstawie wiążącego RP prawa międzynarodowego, w którym po szczegółowej analizie stwierdzono, że Izba Dyscyplinarna nie spełnia kryterium sądu ustanowionego przez prawo.
Co istotne, Trybunał po raz pierwszy w historii w sprawie dotyczącej Polski stwierdził naruszenie art. 18 Konwencji, wskazując że sankcje nakładane na Sędziego Juszczyszyna miały przede wszystkim na celu ukaranie go oraz zniechęcenie do dokonywania oceny zgodności statusu sędziów powołanych przez neo-KRS z normami Konwencji, w tym przede wszystkim spełniania kryterium niezawisłości i bezstronności sądu. Takie działania represyjne, zdaniem Trybunału, są niezgodne z celem dopuszczalnego ograniczenia praw i wolności człowieka (na które zezwala Konwencja).
Ponadto Trybunał, doszukując się naruszenia art. 6, art. 8 oraz art. 18 Konwencji zasądził na rzecz sędziego Juszczyszyna zadośćuczynienie w wysokości 30 000 euro.
Serdecznie gratulujemy pełnomocnikom dr Piotrowi Kładocznemu i dr Marcinowi Szwedowi z Helsińska Fundacja Praw Człowieka.