#WolneSądy

Oświadczenie #PdP dot. ustawy o Sądzie Najwyższym

15 czerwca, 2022

Oświadczenie Porozumienia Dla Praworządności, koalicji 7 organizacji społecznych (w tym #WolneSądy), po podpisaniu przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o Sądzie Najwyższym:

“Pojawiające się w przestrzeni medialnej informacje, jakoby przyjęta przez Sejm i podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa o Sądzie Najwyższym – jego autorstwa – gwarantowała Polsce odzyskanie środków unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy – zdecydowanie mijają się z prawdą. Komisja Europejska i Parlament Europejski konsekwentnie stoją na straży praworządności w Polsce. Ich wyrazem są umieszczone w KPO trzy warunki – “kamienie milowe” praworządności. Przyjęta właśnie ustawa nie realizuje żadnego z nich…”

“Jasno pokazuje to, że przyjęta ustawa nie przywróci Polakom funduszy z Krajowego Planu Odbudowy, których tak bardzo potrzebują. Nie przywróci też praworządności w Polsce, a zatem odbiera obywatelkom i obywatelom prawo do niezależnego sądu z niezawisłym sędzią. Każdy z nas może stać się pewnego dnia ofiarą państwa, w którym zachwiany jest w zasadniczy sposób trójpodział władzy”.

Pełna treść oświadczenia:


powrót do strony głównej