Komisja Europejska poinformowała, że przechodzi do kolejnego etapu postępowania przeciwko naruszeniom prawa unijnego, prowadzonego przeciwko polskiemu rządowi z artykułu 258 Traktatu o funkcjonowaniu UE w związku z obowiązującą od 14 lutego 2020 roku ustawą kagańcową.
Komisja uważa, że Polska narusza prawo Unii Europejskiej, zezwalając Izbie Dyscyplinarnej działającej przy Sądzie Najwyższym – której niezawisłość i bezstronność nie jest gwarantowana – na podejmowanie decyzji, które mają bezpośredni wpływ na sędziów i sposób wykonywania przez nich ich funkcji.
Chodzi o rozpoznawanie przez ID wniosków o uchylenie immunitetu w celu pociągnięcia sędziów do odpowiedzialności karnej lub ewentualnego ich zatrzymania, a także sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sędziów Sądu Najwyższego oraz sprawy dotyczące przejścia w stan spoczynku sędziego Sądu Najwyższego.
W związku z tym, 3 grudnia 2020 r. Komisja przesłała Polsce dodatkowe wezwanie do usunięcia uchybienia. Odpowiedź Polski na te wezwanie nie stanowi odpowiedzi na obawy Komisji Europejskiej. Z tego powodu Komisja postanowiła przejść do kolejnego etapu postępowania i przedstawić dodatkową uzasadnioną opinię.
Polska ma teraz miesiąc na udzielenie odpowiedzi na przekazaną polskiemu rządowi opinię i podjęcie niezbędnych środków w celu zapewnienia zgodności z prawem UE, w przeciwnym razie Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_224