#WolneSądy

2365 DNI BEZPRAWIA – RAPORT WOLNYCH SĄDÓW

23 czerwca, 2022

Oddajemy w Wasze ręce raport „2365 dni bezprawia”, który krok po kroku pokazuje w jaki sposób władza polityczna doprowadziła do destrukcji państwa prawa. Raport pierwotnie został opublikowany 23 czerwca 2021 r. pod tytułem „2000 dni bezprawia” i jest na bieżąco aktualizowany.

To zapis wszystkich zmian ustawodawczych i innych decyzji władzy wykonawczej i ustawodawczej od 2015 roku zmierzających do upolitycznienia sądownictwa. Skatalogowanie i uporządkowanie tych wydarzeń jest ważne, abyśmy mieli świadomość jakimi metodami władza przejmowała sądy, które zgodnie z Konstytucją powinny być przecież niezależne, właśnie w interesie społeczeństwa. Raport pokazuje także, że żadna z podjętych od 2015 r. czynności nie zmierzała do przeprowadzenia rzeczywistej i rzetelnej reformy wymiaru sprawiedliwości. Świadomość tego jakie działania zostały przeprowadzone będzie kluczowa, gdy przyjedzie czas naprawy tego co zostało zniszczone.

Dzięki odwadze i determinacji sędziów, prokuratorów, adwokatów, obywatelek i obywateli system wymiaru sprawiedliwości jeszcze się nie załamał. Od nas zależy czy duch sprawiedliwości przetrwa i czy państwo prawa zostanie odbudowane.


powrót do strony głównej